Cao reisbranche loopt af op 1 juli: dit moet je weten

25 jun 2026

De cao reisbranche loopt af per 1 juli en omdat er nog geen akkoord is bereikt over een nieuwe cao, zal er per 1 juli geen geldende cao meer zijn in de reisbranche. Dat heeft verschillende gevolgen voor de reisbranche, waar we je hier over informeren.

cao1juli

De cao reisbranche loopt af op 1 juli. Vooralsnog is er geen akkoord bereikt met de vakbonden over een nieuwe cao. Dat betekent dat de cao afloopt per 1 juli; ook als vóór die tijd een akkoord wordt bereikt zal de cao niet tijdig kunnen worden vernieuwd om geldig te zijn voor de reisbranche. Wat zijn de gevolgen? 

Wat is nu precies de stand van zaken bij de onderhandelingen?

De werkgevers hebben op 9 april een eindbod gecommuniceerd naar de vakbonden. De vakbonden hebben dat met een negatief stemadvies voorgelegd aan hun achterban. Concreet hebben de bonden opgeroepen om het eindbod af te wijzen en hopen ze de sector te mobiliseren tegen de geboden loonsverhoging. De bonden zijn van mening dat de werkgevers de pijn van de crisis in het Midden-Oosten bij de werknemer leggen. 

De ANVR heeft na het afwijzen van het eindbod intensief overleg gevoerd of een beter eindbod eventueel mogelijk is. Dat heeft voor nu geresulteerd in een aangepast eindbod. Over de totale looptijd van de cao wordt een aangepaste loonsverhoging geboden, waarbij 1,5% in juli wordt toegepast en 1,5% in januari; in totaal dus 3%. Dit bod is opnieuw bij de vakbonden gelegd, die het momenteel aan hun achterban voorleggen. 

Wat betekent dit voor de looptijd van de cao?

De huidige cao eindigt van rechtswege per 1 juli 2026. Vanaf dat moment geldt dus geen cao meer, gezien er geen nieuwe cao is afgesproken. 

Ook als er een onderhandelingsresultaat wordt bereikt in de komende weken, zal dit niet tijdig kunnen leiden tot een nieuwe cao reisbranche. Er is namelijk niet meer voldoende tijd om een nieuwe cao-tekst vast te stellen en alle bijkomende handelingen te verrichten, zoals een juridische check of het aanmelden van de cao bij het ministerie, ook voor de AVV. 

Dat impliceert dat de branche op zijn minst voor een kortdurende periode geen cao meer zal hebben. Dat heeft verschillende gevolgen, die we hieronder voor jullie uiteenzetten. 

  • Er volgt per 1 juli geen collectieve loonsverhoging. De ANVR raadt bedrijven af om vooruitlopend op een loonsverhoging al verhogingen door te voeren; je verslechterd je concurrentiepositie, en geeft een verkeerd signaal af over de verhogingen, die nadrukkelijk paritair zijn overeengekomen.
  • De meeste artikelen in de cao blijven van toepassing. De cao kent namelijk voor vrijwel alle medewerkers nawerking. Vakantiedagen, toeslagen, verlofsoorten etc. blijven dus wel gewoon van toepassing. 
  • Artikelen van ‘driekwartdwingend recht’ vervallen. Concreet zijn dat er twee: de opzegtermijn enerzijds, en de verkorte tussenpoos bij de ketenregeling anderzijds.  We gaan daar hieronder nog even verder op in. 

Driekwartdwingend recht

De cao kent enkele artikelen waar wordt afgeweken van de wet, omdat wetsartikelen die afwijking per cao mogelijk maken. Die artikelen kennen geen nawerking. Voor de reisbranche zijn dit er twee:

  • De cao-afwijking van de wettelijke opzegtermijn (art. 3.2 cao) vervalt bij einde cao; vanaf dat moment gelden de wettelijke termijnen (art. 7:672 BW).
  • Ook de cao-afwijking op de ketenregeling vervalt. Hierdoor geldt weer de wettelijke regeling: maximaal drie tijdelijke contracten, met een onderbreking van 6 maanden om de keten te doorbreken (in plaats van 3 maanden bij seizoensovereenkomsten).

Kan de loonsverhoging met terugwerkende kracht worden toegepast? 

Technisch gezien is dat wel mogelijk; maar dat is ook direct afhankelijk van het verdere verloop van de onderhandelingen, met de bonden. 

Het aflopen van de cao heeft enkele vervelende gevolgen voor de branche. Allereerst omdat HR-beleid zal moeten worden aangepast op de nieuw ontstane situatie zonder cao. Maar ook omdat het uitblijven van een collectieve verhoging kan leiden tot ontevredenheid onder de medewerkers, waar toch al veel van wordt verwacht in economisch onvoorspelbare en moeilijke tijden. 

Heb je vragen? Stuur dan een mailtje naar info@reiswerk.nl

cta

Niet gevonden wat je zocht?

We helpen je graag verder

Neem contact met ons op en we zorgen voor een passend antwoord op jouw vraag.